wp

Dalgıç Pompa Servisi


Dalgıç Pompa Servisi

Dalgıç Pompa Servisi

Dalgıç pompa servisi, dalgıç pompaların günümüzde önemi her geçen gün artmaktadır. Dalgıç pompalar birçok alanda kullanılmakla birlikte genel olarak su temininde ve sprinkler sistemlerde kullanılmaktadır. Dalgıç pompa servisi hakkında bilmemiz gereken birçok nokta vardır. Dalgıç pompalar su temini başta olmak üzere birçok ihtiyacımızı karşılayan teknoloji ürünleridir. Bu ürünlerin servisini yapmadan önce ilk alındığı andaki durum ve bakımları hakkında da bilgi sahibi olmakta fayda var.

Dalgıç pompalar yer altında ulaşacağı mesafeye göre faklılıklar göstermektedir. Yer altında su temini için 750 metreye kadar derinliğe inebilen vinçlerin yanında 250 metreye kadar inen mobil vinçler de kullanılabilmektedir. Bu iki yöntemin dışında beden gücü kullanılarak kurulacak özel sistemler ile 100 metreye kadar yerin altına ulaşma imkanı vardır.

Dalgıç pompa kullanmadan önce açılan kuyunun içindeki pompanın günlük ihtiyaca göre kullanım hesabı yapılmalıdır. Verimli kuyularda paslanmaz fana sahip dalgıç pompaların kullanılmasında fayda vardır. Kirli ve sert sularda paslanmaz fana sahip dalgıç pompaların kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılacak dalgıç pompa kısa sürede hasar görür ve kullanılamaz hale gelebilir. Dalgıç pompa servisine ihtiyaç duymamak için ilk olarak kuyunun ve suyun yapısına uygun dalgıç pompa kullanılmalı ardından da kablo, boru, pano gibi diğer ekipmanların da yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir. Kuyuda kullanacağınız dalgıç pompayı seçtikten sonra dalgıç motorunuzun ürün özellilerini kontrol edip çeşitli hesaplamalardan sonra sistemdeki kalınlığı ve damarı belirlemek gerekir. Dalgıç pompa servisine ihtiyaç duymamak için kullanılan kablonun inceliği ya da kalınlığı dahi önemlidir. Eğer dalgıç pompa sistemine uygun olmayacak şekilde ince kablo kullanılır ise kablodan geçecek elektrik akımı kabloyu ısıtacak ve dalgıç pompanın çalışmayı durdurmasına neden olabilecektir. İnce kablonun ısınmasına rağmen çalışmaya devam eden dalgıç pompa fazla akım çekerek yanmasına ya da arız vermesine neden olacaktır.

Dalgıç Pompa Servisi Arızaları

Dalgıç pompanın içerisindeki bölümleri bilmek, dalgıç pompada meydana gelen arızaların kaynağını tespit etmek bakımından önemlidir. Dalgıç pompa içeriği ve bölümleri:

-Ventil Gövdesi

-Ventil Tablası

-Gövde Borusu

-Yatak Gövdesi

-Dalgıç Pompa Mili

-Difüzör

-Fan

-Emme Süzgeci

-Emme Kutusu

-Kavrama

-Elektrik Kablosu

-Dalgıç Pompa Motoru

Birçok dalgıç pompası marka ve modeli bulunmaktadır. Ne kadar çeşitliliği olsa da dalgıç pompaların çalışma şekli ve işlevi benzerdir. Farklı marka ve modellerde meydana gelen dalgıç pompa arızaları genelde aynıdır. Hemen hemen tüm dalgıç pompa marka ve modellerinde en çok meydana gelen arıza, dalgıç pompanın hiç çalışmıyor olmasıdır. Bunun dışında dalgıç pompalarda meydana gelen arızaların başında dalgıç pompanın tıkanması nedeniyle yeteri kadar suyu pompalayamıyor olması ya da suyu pompalayıp besleme kapasitesinin düşük olması gelmektedir. Bazı durumlarda dalgıç pompalar sürekli çalıştırıldıkları için kendini korumak amacıyla kapatabilmekte ya da uzun çalıştırılmanın ardından tekrar açıldığında motorun ısınmasından kaynaklı olarak kendisini kapatıp korumaya alabilmektedir. Bu tür arızaların var olması halinde dalgıç pompa servisini çağırmanıza gerek kalmayabilir. İlk olarak bu tür arızalarda yapmanız gereken bir takım kontroller vardır. ilk olarak yapmanız gereken dalgıç pompanızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Eğer dalgıç pompanız hiç çalışmıyor ise dalgıç pompanıza elektrik gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Bu amaçla ilk olarak bakmanız gereken yer dalgıç pompanızın bağlı olduğu şalterdir. İlk olarak şalterin açık olduğundan emin olunuz. Eğer şalter açık değil ise açık konuma getirerek dalgıç pompanızın çalışıp çalışmadığı tekrardan kontrol etmelisiniz. Eğer şalterin açık olmasına rağmen dalgıç pompanız çalışmıyor ise arıza başka bir sebepten dolayı kaynaklanıyor demektir.

Eğer dalgıç pompanız bağlı olduğu kuyudan yeteri kadar su beslemiyor ise bunun çeşitli nedenleri olabilmektedir. İlk olarak dalgıç pompanızın bağlı olduğu kuyunun kirli olması dalgıç pompanızın tıkanmasına ve kuyudan su çekmesine engel olabilmektedir. Kuyu dalgıç pompanızın suyu çekmesine engel olacak kadar kirli ise bu durumda sizin yapabileceğiniz çok bir şey yok. Size en yakın dalgıç pompa servisi hizmeti sunan güvenilir bir firmadan kuyu temizliği hizmeti alarak kuyunuzu temizletebilir ve dalgıç pompanızın daha iyi ve kapasiteli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda dalgıç pompanızın bağlı olduğu kuyu suyu temiz olmasına rağmen dalgıç pompanız yeteri kadar su beslemesi yapamaz. Bu durumda dalgıç pompanızın gücü ile kuyunun derinliği ve diğer etkenler farklılık göstermiş olabilir. Yani dalgıç pompanızın kapasitesi kuyu suyunu çekmeye elverişli olmayabilir. Bu durumda yapacağınız şey dalgıç pompanızın kapasitesini arttırılabilir olup olmadığını araştırmaktır. Ya da dalgıç pompanızı kuyunuza uygun başka bir dalgıç pompası ile değiştirmektir. Bu nedenle dalgıç pompası almadan önce kuyunuzun durumu ve alınacak dalgıç pompasının uyumu önemlidir.

En çok görülen diğer bir dalgıç pompa arızası ise dalgıç pompasının sürekli çalışması ve çalıştıktan sonra durması ve kendisini kapamasıdır. Bunun kaynağı genelde şamandırada bulunan şalterin sıkışmış olması ve dalgıç pompasının su kirliliğinden dolayı kendisini korumaya almış olması olabilir. Bu durumda sizin dalgıç pompayı açıp tıkanıklıkları gidermeye çalışmamanız çok önemlidir. Dalgıç pompalar yapıları itibari ile birçok bölümden oluşmaktadırlar. Ve her bir bölümün çalışma şekli farklılık göstereceği için tıkanıklıkları temizlemek amacıyla bilmeden yapılacak bir müdahale daha farklı yerlerin arızalanmasına ve problemin büyümesine neden olabilecektir. Bu sebepten dolayı bu tür bir arıza ile ya da daha farklı arızalar ile karşılaştığınız takdirde dalgıç pompanıza müdahale etmeyiniz. 

     

Dalgıç Pompa Bakımı Servisi

Şimşek Sondaj ve Dalgıç pompa servisi firması olarak, Dalgıç pompa alacağınız zaman yeterli derece araştırma yapmalı ya da dalgıç pompalar hakkında yeterli bilgiye sahip kişilerden destek almalısınız. Ayrıca dalgıç pompa alacağınız firmanın da güvenilir bir firma olduğundan emin olmalısınız. Genel olarak güvenilir ve kurumsal firmalardan alınan dalgıç pompalara ilişkin periyodik servis hizmetleri sözleşmesi yapılmaktadır. Yapılan bu periyodik servis sözleşmesi ile almış olduğunuz dalgıç pompalarınızın servis bakımları periyodik olarak yapılacağı için birçok öngörülemez dalgıç pompa arızasının önüne geçilmiş olur. Bu sebepten dolayı dalgıç pompa alırken periyodik bakım servisi sözleşmesinin olup olmadığını da kontrol etmeniz sizin açınızdan böyle bir sözleşme yoksa yaptırmanızda fayda var. Böyle bir sözleşme yaptırarak daha güvenli ve daha ekonomik dalgıç pompa servis hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca böyle bir sözleşme yapmadan dalgıç pompa almış iseniz zamanla ortaya çıkacak arızalara müdahale için güvenilir servisler ile irtibata geçiniz. Dalgıç pompa servisi