wp

Sondaj Firmaları


Sondaj Firmaları

Sondaj Firmaları

Sondaj firmaları, sondaj, yer tabakasının altında bulunan farklı madden ve su kaynaklarına ulaşmak başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı farklı çaplarda delinmesi olarak bilinir. Günümüzde sondaj denince ilk akla gelen başlıklardan biri su sondajıdır. Yer altı su kaynaklarına ulaşmanın en kolay ve en pratik metotlarından biri sondaj açma işlemidir.

Türkiye coğrafi konumu itibari ile yılın belli dönemlerinde hem yağmur suları hem de eriyen kar suları dolaysı ile zengin yer altı su kaynaklarına sahiptir. Bu su kaynakları sahip oldukları özelliklere göre farklı çeşitlere ayrılır. Artezyen su kaynağı, jeotermal su kaynağı ve sulama ve günlük kullanıma uygun su kaynağı gibi çeşitlere ayrılır. Bu su kaynaklarının içerisinde artezyen su kaynağı herhangi bir sondaj işlemine ihtiyaç duymadan yer yüzeyine sahip olduğu basınç ile ulaşır. Artezyen su kaynağının dışında diğer tüm yer altı su kaynakları sondaj işlemi ile yer yüzeyine ulaşır.

Sondaj işlemi teknik bilgi birikimi ile tecrübeli ve alanında uzman çalışanlar tarafından gerçekleştirildiği takdirde açılan su kuyusunun ömrü ve kalitesi daha iyi olur. Bu nedenle su sondajı açma işleminde alanında uzman çalışanlara ve yeterli teknik ekipmana sahip sondaj firmaları ile çalışmak daha faydalıdır. Sondaj işlemine ihtiyaç duyuyor iseniz ilk olarak doğru sondaj firmalarına ulaşmanız gerekir.

Sondaj Firmaları Ne Yapar?

Sondaj işlemi yer tabakasının delinmesi ve hedeflenen yer altı kaynağına ulaşılması amacıyla başvurulan etkili yöntemlerin başında gelir. Yerin 20 metre altına kadar sondaj kuyusu açılabileceği gibi çeşitli ekipmanlar ile yerin 600 metre derinliğine kadar da sondaj açma işlemi gerçekleştirilir. Su sondajı ile Türkiye’nin birçok bölgesinde çeşitli derinliklere inerek yer altı su kaynaklarına ulaşılmaktadır. Açılacak sondaj kuyusu için ilk etapta sondaj firmalar çeşitli araştırmalar yapar. Sondaj firmaları su sondajı açılacak yer tabakasında etüt çalışmaları gerçekleştirir. Bu etüt çalışmalarının yanı sıra laboratuarlarda çeşitli analizlere de başvurulur. Bu çalışmalar yer altı su kaynağının var olup olmadığının ya da yer tabakasının yapısına uygun su kuyusu çeşidinin belirlenmesinde etkilidir.

Sondaj firmaları yapacakları bu çalışmalar ile doğru yerin ve doğru bölgenin en net şekilde belirlemesini yapar. Bu belirleme sayesinde de hem zamandan hem de su sondajı açılması esnasında yapılacak masraflardan tasarruf edilir. Yer belirlemesi yapıldıktan ve etüt çalışmaları ile doğru sondaj yöntemine karar verildikten sonra sondaj ekipmanları ile su kuyusu açma işlemlerine başlanır. Su kuyusu açmadan önce Devlet Su İşlerinden su kuyusu ruhsatı alınması amacıyla başvuru yapılmalıdır. Sondaj firmaları bu tür başvuruların da eksiksiz yapılması için su kuyusu açma talebinde bulunan müşteriye yol göstermeli ya da bu başvuruları talep sahibi yerine gerçekleştirmelidir. Bu ruhsat alındıktan sonra su kuyusu açılması için gerekli çalışmalar sondaj firması tarafından yürütülür. Yer altı su kaynağının durumuna ve miktarına göre yerin belli bir metre altına inilir. Yer altı su kaynağına ulaştıktan sonra açılan sondaj kuyusu metal ve pimapen borular ile desteklenerek sondaj kuyusunun çökmesi engellenir.  Gerekli çalışmalar ve işlemler sonucunda su kuyusu kullanıma hazır halde kuyu sahibine teslim edilir.

Su sondajı başta olmak üzere yer altı rezervlerine doğru ve kaliteli bir şekilde ulaşmak için sondaj firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Çevre mühendislerimiz ile su sondajı yapılacak bölge ve alanlarda modern teknolojik ürünler kullanılarak etüt çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu etüt çalışmaları ile laboratuarlarda yapılan tahlil ve analizleri birleştirerek su kuyusunun açılması istenen bölgeye ilişkin en doğru bilgilere kısa sürede ulaşabiliyoruz. Sondaj açılacak toprak yapısı belirlendikten sonra toprağın yapısına uygun ekipmanları doğru yöntemler ile bir araya getirerek yer altı su kaynaklarına en sağlam ve en doğru şekilde ulaşıyoruz. Su sondajı öncesinde ve sonrasında da açılacak su kuyularına ilişkin başvurular noktasında da siz değerli müşterilerimizi destekliyoruz. Sondaj firmaları arasında, firmamız kalitesi ve sunduğu hizmetler ile ön plana çıkmaktadır. Sizler de su kuyularınızın uzun ömürlü ve su kaynaklarınızın gür ve hijyenik akmasını istiyor iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.